Bytomski Turystyczny Klub Kolarski

CATENA

 

Zapraszamy na internetową prezentację naszej działalności

Rajd Rowerowy
po
Ziemi Milickiej

Ostatni kwietniowy weekend w dniach 25-28.04.2024r. Bytomski Turystyczny Klub Kolarski CATENA spędził na Rajdzie Rowerowym po Ziemi Milickiej w Dolinie Baryczy, jako bazę noclegową wybraliśmy agroturystykę Noclegi NAD BARYCZĄ w Radziądzu – POLECAMY. Tą wyjazdową imprezę zorganizował komandor Piotr Wicher wraz z koleżanką Lidką Młotek.

Rowerowe kręcenie rozpoczęliśmy w piątek wycieczką, którą zaaranżowała dla nas Pani Marta Kamińska – dyrektor biura z Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Dolnośląska Kraina Rowerowa

więcej

Zaplanowana przez naszą przewodniczkę trasa miała na celu pokazanie nam to co najpiękniejsze i najciekawsze pomiędzy Żmigrodem a Miliczem. Przejechaliśmy przez słynne Olszyny Niezgodzkie, spotkaliśmy drewnianego krokodyla w Dąbkach, który jak wieść gminna niesie :-) pożera rowerowych maruderów co się ociągają w pedałowaniu przez te piękne tereny. Następnie z wieży obserwacyjnej podziwialiśmy widok na Stary Staw, a na końcu miejscowości Niezgoda spotkaliśmy wielkiego metalowego komara to taki mało miły symbol tych terenów. Kolejnym punktem naszej piątkowej wycieczki jest Ruda Sułowska z Centrum Edukacyjno-Turystycznym NATURUM, gdzie poznajemy historię gospodarki rybackiej w Dolinie Baryczy i przenosimy się w czasie do Domu Rybaka w Muzeum Tradycji Rybactwa. Dalsza trasa prowadzi nas na jaz Sułów na rzece Barycz by po chwili dołączyć do ścieżki rowerowej trasą dawnej kolejki wąskotorowej obecnie noszącej imię Ryszarda Szurkowskiego. Podążając tym szlakiem przez Pracze i Kaszowo dojeżdżamy do Milicza. W Miliczu koncentrujemy się na zwiedzaniu Muzeum Bąbki wraz Galerią Druha Bolka. Muzeum Bąbki robi powalające wrażenie, przenosi zwiedzającego do krainy przepięknych małych, szklanych dzieł sztuki. Bogactwo form i kolorów przyprawia o zawrót głowy. Częścią tego muzeum jest Galeria Druha Bolka, która przedstawia dokonania znanego w Miliczu Bolesława Zajiczka prowadzącego przez ponad 50 lat milicką drużynę harcerską, gdzie zarażał młodzież wszelaką aktywnością fizyczną w tym turystyczną jazdą na rowerze. Druh Bolek tego wszystkiego dokonywał nie zważając na brak dłoni i oka, które utracił w wieku 21 lat w wyniku wybuchu granatu. Pełni wrażeń powracamy na szlak im. Ryszarda Szurkowskiego kierując się w drogę powrotną do Radziądza. W miejscowości Pracze odwiedzamy kultowy dla rowerzystów kręcących się po Dolinie Baryczy - Bar Strzelec. Po uzupełnieniu kalorii kierujemy się mijając miejscowość Gruszeczka w leśne ostępy, by odwiedzić ostatni punkt piątkowej wycieczki, Jaz Niezgoda na rzece Barycz o drewnianej konstrukcji. Ciekawostką jest to, że po jednej stronie konstrukcji na wystającej belce jest wyrzeźbiona głowa krokodyla, a po drugiej jego ogon. Jeszcze tylko „kocie łby”drogi Hermana Göringa i już jesteśmy na kwaterze. Wieczorną porą mamy poczęstunek z grilla oraz chwilę na zabawę.

Sobota to dzień, gdzie mamy zaplanowane uczestnictwo w XXV Rajdzie Rowerowym – Śladami Ryszarda Szurkowskiego w Krośnicach. Rano szybko śniadanie i w trasę bo około 35km przed nami, a 11:00 start Rajdu. Wybieramy rajdową trasę do Świebodowa, rodzinnej miejscowości Ryszarda Szurkowskiego. Głównym punktem tej wycieczki jest pomnik jaki został wykonany w 2022r. po śmierci naszego mistrza kolarskiego. Po powrocie do Krośnic posililiśmy się rajdową grochówką i uczestniczyliśmy w loterii nagród (bez sukcesu). Następnie udajemy się przez pagórki ponownie do Milicza, by zwiedzić dawny ewangelicki kościół łaski o drewnianej konstrukcji szkieletowej. Po II wojnie światowej budynek kościoła został przekazany przez władze komunistyczne kościołowi katolickiemu i obecnie funkcjonuje w nim parafia p.w. św. Andrzeja Boboli. Tutaj nasza grupa wycieczkowa się podzieliła i powróciła do miejsca zakwaterowania różnymi trasami. Jedna z grup po lodach i kawie w Miliczu powróciła na dobrze już znany nam szlak im. Ryszarda Szurkowskiego i po przerwie „technicznej” w  Barze Strzelec ruszyła w dalszą trasę w kierunku Gruszeczki. Wjeżdżając w las ukazała się nam leśna autostrada rowerowa o betonowej nawierzchni w śladzie dawnej kolejki wąskotorowej. Rozkoszując się nawierzchnią i leśnymi widokami kierowaliśmy się przez Księżęcą Wieś do Osieka zatrzymując się na małą sesję zdjęciową przy Szwedzkim Kamieniu Granicznym zwanym również Słupem Napoleona. Legenda mówi, że na tym kamieniu żołnierze szwedzcy ostrzyli sobie szable. Z Osieka przez Jamnik, Rudę Żmigrodzką i „smaczną” :-) Szarlotkę dojeżdżamy do kwatery w Radziądzu. Wieczorem kolejna porcja zabawy i konkursów.

Niedziela, dzień ostatni na tych pięknych terenach. Po śniadaniu pakujemy się do samochodów by opuścić zajmowane pokoje, następni rowerowy turyści już popołudniu przybywają by cieszyć się pięknem Doliny Baryczy. Bierzemy rowery i jedziemy w kierunku Żmigrodu przemierzając ścieżkę rowerową przyległą do rozlewisk rzeki Baryczy pomiędzy Jamnikiem, a Żmigrodem. W Żmigrodzie zwiedzamy zespół parkowo-pałacowy z ruinami pałacu oraz wchodzimy na Basztę z 1560r. będącą obronną wieżą mieszkalną. Jeszcze przysłowiowe lody i kawa na Rynku w Żmigrodzie i powracamy do Radziądza by na dobre się pożegnać z Doliną Baryczy.

W rajdzie uczestniczyły 32 osoby w tym goście z Opolskiego Klubu Turystyki Rowerowej RAJDER (10 osób) oraz Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE z Tych (2 osoby). 

XXII Otwarcie Sezonu Kolarskiego
Dolina Górnika

W niedzielę 21 kwietnia 2024r. odbył się rajd XXII Otwarcie Sezonu Kolarskiego z metą chorzowskiej Dolinie Górnika przy Restauracji Bartek. Ten kwietniowy weekend nie rozpieszczał nas pod względem pogody i przy tych mało optymistycznych warunkach na metę rajdu przybyło 28 rowerowych turystów. Między innymi z Klubu Turystyki Kolarskiej GRONIE w Tychach, Rodzinnego Klubu Turystyki Kolarskiej WAGABUNDA z Katowic, Turystycznego Klubu Kolarskiego PTTK im. Władysława Huzy z Gliwic. Najliczniejszym klubem byli reprezentanci Tychów, w rajdzie uczestniczyło 6-ciu członków, za co zostali uhonorowani pamiątkowym pucharem.

Organizatorzy przygotowali na mecie nowe konkursy sprawnościowe, niespodzianki, które wywoływały na twarzach uczestników wiele zadowolenia i uśmiechu. Współzawodniczyliśmy w rzucie piłeczkami do kubeczków, poławianiu kaczuszek oraz rzucie piłeczkami do tarczy. Zwycięzcy otrzymali turystyczne nagrody. 

770 KILOMETRÓW NA ROWERZE
NA  770 -LECIE  MIASTA BYTOMIA
1254 - 2024

Kolejna wycieczka organizowana w dniu 20 kwietnia 2024r. w ramach oprowadzania po obiektach krajoznawczych związanych ze zdobywaniem  odznaki krajoznawczej 

770 KILOMETRÓW NA ROWERZE
NA 770-LECIE MIASTA BYTOM 1254 – 2024

dla mieszkańców Bytomia oraz pozostałych osób zainteresowanych zdobywaniem odznaki. Wycieczka była przygotowana i poprowadzona przez Przodowników Turystyki Kolarskiej z Bytomskiego Turystycznego Klubu Kolarskiego „Catena”. 

więcej

Tym razem pogoda nie dopisała i w ten deszczowy dzień na miejsce zbiórki na bytomskim Rynku przybyło 27 osób m.in. z zaprzyjaźnionych klubów kolarskich z Klub Turystyki Kolarskiej „GRONIE” przy PTTK w Tychach, TKK PTTK im. Wł. Huzy z Gliwic, „Wandrus” Żory PTTK Rybnik oraz osoby niezrzeszone z Tarnowskich Gór, Katowic, Kalet oraz zainteresowani mieszkańcy Bytomia. Na samym początku miłe spotkanie z Panem Prezydentem Miasta Bytomia - Mariuszem Wołoszem, który uczestniczył w innej bytomskiej imprezie „Motoserce”. Po sympatycznym spotkaniu grupa rowerzystów udała się w kolejną podróż po miejscach związanych z historią, zabytkami i przyroda Bytomia. Trasę wycieczki opracował i przygotował kolega Piotr, który w każdym odwiedzanym miejscu przybliżył nam jego dzieje i historię.  Tym razem nasza wycieczka rowerowa prowadziła do:

Dzięki uprzejmości pracowników „Skarpa Bytom” nasi goście mieli okazję zapoznać się z centrum sportów wspinaczkowych oraz pięknie zrewitalizowanym obiektom dawnej kopalni Rozbark.  Jednak jak się później okazało na naszej trasie, to nie był jedyny tak pięknie zrewitalizowany obiekt w Bytomiu. Mieliśmy okazję przekonać się o tym na osiedlu Zgorzelec, które zrobiło ogromne wrażenie na uczestnikach wycieczki rowerowej. W tym miejscu zakończyliśmy zwiedzanie naszych obiektów i uczestnicy rozjechali się do domów.


Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w  Bytomiu za pomoc i wsparcie jakiego udzielili naszej inicjatywie.

770 KILOMETRÓW NA ROWERZE
NA  770 -LECIE  MIASTA BYTOMIA
1254 - 2024

Drugi wyjazd organizowany w dniu 6 kwietnia 2024r. w ramach oprowadzania po obiektach krajoznawczych związanych ze zdobywaniem  odznaki krajoznawczej 

770 KILOMETRÓW NA ROWERZE
NA 770-LECIE MIASTA BYTOM 1254 – 2024

dla mieszkańców Bytomia oraz pozostałych osób zainteresowanych zdobywaniem odznaki. Wycieczka była przygotowana i oprowadzana przez Przodowników Turystyki Kolarskiej z Bytomskiego Turystycznego Klubu Kolarskiego „Catena”. Tym razem na zbiórkę przybyło 48 osób i ze względu na bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach z miejsca zbiórki, pod Muzeum na Placu Sobieskiego wyruszyły aż trzy grupy - wycieczki. 

więcej

Trasę wycieczki opracował i przygotował  kolega Darek, który poprowadził pierwszą grupę wycieczki. Następnie wyruszyła z drugą grupą wycieczki koleżanka Dominika, a trzecią poprowadziła Zofia. Tyły zabezpieczał kolega Piotr, a w razie drobnych urazów czuwała nad wszystkim koleżanka Lidia, która przygotowała podręczną apteczkę. Tym razem musieliśmy skorzystać z umiejętności i pomocy Lidki po drobnym upadku, w którym ucierpiały dwie osoby. Na szczęście skończyło się tylko na potłuczeniach i drobnych obtarciach. W przeciwieństwie do pierwszego wyjazdu, pogoda nam dopisała, co z pewnością przełożyło się na dobrą frekwencję.  Jak zwykle nasi przodownicy doskonale przygotowali wyjazd i opracowali trasę. Zadbali również, aby nasza wycieczka była również atrakcyjna pod względem krajoznawczym.

Dzięki uprzejmości Pani Marii Kulawik z niezależnej grupy "Moje Pszczoły" poznaliśmy tajniki pszczelarstwa i zobaczyliśmy dwa piękne mozaikowe murale.
Podczas naszej wycieczki odwiedziliśmy niżej podane, ciekawe  miejsca związane z historią, zabytkami i ludźmi Bytomia:

Cała trasa liczyła ponad 30km. Dziękujemy prowadzącym oraz wszystkim, którzy przybyli na start wycieczki za zdyscyplinowanie i zachowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach podczas naszej wycieczki.


Dziękujemy Urzędowi Miejskiemu w  Bytomiu za pomoc i wsparcie jakiego udzielili naszej inicjatywie.

770 KILOMETRÓW NA ROWERZE
NA  770 -LECIE  MIASTA BYTOMIA
1254 - 2024

W niedzielę 24 marca 2024 roku odbyła się pierwsza wycieczka rowerowa w ramach oprowadzania po obiektach krajoznawczych związanych ze zdobywaniem odznaki krajoznawczej

770 KILOMETRÓW NA ROWERZE
NA 770-LECIE MIASTA BYTOM 1254 – 2024

dla  mieszkańców Bytomia oraz innych osób zainteresowanych zdobywaniem odznaki.  Wycieczka była przygotowana i poprowadzana przez Przodowników Turystyki Kolarskiej z Bytomskiego Turystycznego Klubu Kolarskiego "CATENA". 

więcej

Ze względu na dużą ilość osób i bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach z miejsca zbiórki, pod Urzędem Miasta wyruszyły dwie grupy. Pierwszą prowadziła Zosia oraz Piotr W, a drugą Marian oraz Zenon, tyły zabezpieczał Piotr K. a w razie drobnych urazów czuwała nad wszystkim Lidia, która przygotowała podręczną apteczkę. Na starcie stawiły się 33 osoby z Bytomia, Tarnowskich Gór, Orzecha, Katowic, Gliwic, Tychów i Czerwionki - Leszczyny. Podczas naszego wyjazdu pogoda nas nie rozpieszczała od słońca, deszczu po śnieżycę, ale i to nie zepsuło naszej wyprawy. Doskonale przygotowany wyjazd przez naszych przodowników Mariana i Zosię zapewne zostanie długo w naszej pamięci. Duże podziękowania dla osób, które przekazały nam swoją wiedzą związaną z odwiedzanymi miejscami z historią, dziedzictwem i zabytkami  Bytomia. Zaangażowanie tych osób ich pasja oraz podejście do swojej pracy mogą stanowić wzór do naśladowania. Uczestnicy naszej wycieczki byli mile zaskoczeni przyjęciem w:

Dziękujemy Panu Prezydentowi Mariuszowi Wołoszowi oraz wydziałowi Sportu i Turystyki Miasta Bytomia za pomoc, wsparcie  oraz zaufanie jakie udzielili naszej inicjatywie. Moim zdaniem nasze Miasto Bytom, może być dumne z takich zabytków, historii i ludzi z pasją, którzy z pewnością nie zapomną o naszym dziedzictwie i śląskiej historii. 

Walne Zebranie Sprawozdawcze Klubu
za rok 2023

W dniu 26 lutego 2024 roku w siedzibie BTKK ,,Catena” PTTK O/Bytom ul. Żołnierza Polskiego 13 odbyło się Walne Sprawozdawcze Zebranie za rok 2023. Przybyli zaproszeni goście Członkowie Honorowi Klubu, sympatycy klubu oraz członkowie BTKK „Catena”. Zaproszonych gości oraz wszystkich obecnych przywitał Prezes Klubu - Zenon Kaszowicz, który w głosowaniu jawnym został wybrany na Przewodniczącego Zebrania. Na protokolanta został wybrany kolega Piotr Wicher. Po przedstawieniu i zatwierdzeniu porządku obrad Przewodniczący odczytał sprawozdanie za okres sprawozdawczy 2023r. ., przedstawiając dokonania klubu oraz:

więcej

Po przedstawieniu sprawozdanie z działalności Klubu sprawozdanie finansowe odczytał Skarbnik Klubu - Tadeusz Piekarz, następnie swoje sprawozdanie przedstawiła Komisja Rewizyjna, którą reprezentował Przewodniczący - Andrzej Kopiec.

Przewodniczący zebrania poddał pod głosowanie Uchwałę nr 1 z dnia 26.02.2024 dotyczącą nadania Tytułu Honorowego Przodownika Turystyki Kolarskiej czterem osobom: Zofii Sempruch, Barbarze Pietryce, Eugeniuszowi Hajskiemu i Andrzejowi Kopcowi. W wyniku głosowania uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Następnie Prezes Klubu wręczył wyróżnienia dla członków BTKK „Catena” które otrzymali:

Podczas zebrania została wręczona legitymacja  BTKK „Catena” nowemu członkowi Klubu Krzysztofowi Kotuła.

Na zakończenie zebrania nastąpiła oczekiwana przez wszystkich chwila ogłoszenia wyników konkursu na „Najaktywniejszego Turystę - turystkę Kolarza Klubu w 2023 roku” oraz „Najaktywniejszego Przodownika Turystyki Kolarskiej Klubu w 2023” roku i tak:


Najaktywniejsza Turystka Kolarka Klubu

  

Najaktywniejszy Turysta Kolarz Klubu

 

Najaktywniejszy Przodownik Turystyki Kolarskiej Klubu

Gratulacje dla zwycięzców i pozostałych uczestników konkursów ! 

Prezes kończąc oficjalna część Walnego Zebrania Sprawozdawczego oświadczył, że rok 2023 należy uznać za bardzo udany. Wpływ na to miało bardzo duże zaangażowanie się członków klubu w organizację imprez, liczne uczestnictwo w rajdach i zlotach, w zadaniu doraźnym oraz zdobywaniu odznak kolarskich, turystycznych, krajoznawczych i innych. Serdecznie podziękował za przybycie, a Wszystkim życzył, aby kolejny rok był również wspaniały i udany.  

www.catena.bytom.pttk.pl